تا سپیده...| یادداشت های گاه و بی گاه اسماعیل معنوی

تا سپیده...| یادداشت های گاه و بی گاه اسماعیل معنوی

کمی دغدغه دارم

طبقه بندی موضوعی

*اسماعیل معنوی

تعدادی از مسئولان دانشگاه شهیدچمران اهواز مدتی قبل به دیدار محمدخاتمی رییس جمهور سابق و از فعالان فتنه 88 رفتند و گپی دوستانه و صمیمی با وی داشتند، حجت الاسلام والمسلمین حاجتی امام جمعه موقت اهواز و مدیراسبق حوزه های علمیه استان که به صراحت و شفافیت بیان شهره هستند در نمازجمعه اهواز نسبت به این اقدام موضع گیری کرده و تذکری دلسوزانه دادند. آقای دکترقمشی از افراد شرکت کننده در این دیدار،  یادداشتی خارج از عرف به خطبه های این عالم مردمی و تاثیرگزار منتشر کرد و برخی سایت های خاص در خوزستان نیز بصورت جهت دار با آن همراهی کردند، بگونه ای که حتی از انتشار نظرات مخالف در ذیل مطلب نیز خودداری نمودند، هرچند شان و جایگاه حجت الاسلام حاجتی بالاتر از این نامه پراکنی ها است لکن به نظرم بهانه خوبی است تا نسبت به برخی ابهامات مطرح شده در یادداشت اقای قمشی پاسخ های ساده، منطقی و شفاف داده شود، پاسخ های ساده زیرا ابهامات مذکور عموماً سطحی و ساده است. متن کامل یادداشت مذکور و پاسخ های کوتاه اینحقیر در ادامه می آید:


توضیح: بخش های با رنگ مشکی ، متن نامه آقای دکتر قمشی است و خطوط آبی رنگ، پاسخ ها و توضیحات اینجانب هستند.

 

بسمه تعالی

خدمت جناب آقای حاجتی امام جمعه موقت اهواز

با سلام و احترام، متاسفانه در خبرها آمده است که جنابعالی در خطبه های نماز جمعه اهواز در تاریخ هفدهم مرداد، به دیدار اینجانب و تعداد دیگری از دوستان دانشگاهی با حجت الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی اشاره داشته و جملاتی را ابراز داشته اید. با خواندن صحبت هایتان در درجه اول بسیار متاسف شدم. زیرا در زمانی که تریبون مقدس نماز جمعه باید محلی برای ایجاد همدلی و وفاق در جامعه باشد از آن برای تفرقه در بین دوستداران نظام و زدن تهمت و تهدید استفاده می شود.


 • اتفاقا از همین جهت که نمازجمعه محل وحدت و ایجاد همدلی است، باید نسبت به افراطی گری ها و انحرافاتی که وحدت جامعه را برهم می زند واکنش نشان داد. ملت ایران با فتنه گران و افرادی که تیشه به ریشه ارزش های قلبی و اعتقادی آنها زده اند هیچ وحدتی ندارند، بنا بر منطق و استدلال شما نمازگزاران جمعه نباید تکبیر هم بگویند زیرا در تکبیرها "مرگ بر آمریکا" و "مرگ بر منافق" گفته می شود و بدین صورت وحدت ما با منافقین و آمریکاییها خدشه دار می شود!! ، ما با آنهایی که حرمت عاشورای امام حسین را نگه نداشتند هیچ وحدتی نداریم، ما با آنهایی که عکس امام (ره) را پاره پاره و لگدکوب کردند هیچ وحدتی نداریم، ما با آنهایی که با منافقین و بهایی ها و عبدالمالک ریگی برای سقوط نظام همدست شدند هیچ وحدتی نداریم، ما با آنهایی که ماه ها این کشور را به آشوب کشیدند و میلیاردها دلار به اعتبار و اقتصاد ایران عزیز خسارت وارد کردند هیچ وحدتی نداریم! ، اعلام برائت و روشنگری از پروژه تطهیر خاتمی عین همدلی و وفاق است. توده میلیونی مردم را بیاد بیاورید که در روز نه دی چگونه علیه خاتمی و موسوی و کروبی شعار می دادند، شما خودتان را از آن مردم جدا کرده اید و می خواهید با چه کسی وحدت و همدلی داشته باشید؟!

 

جناب آقای حاجتی، جنابعالی از آقای خاتمی به عنوان همنشین جورج سورس نام برده اید در حالی که همه می دانند ایشان بارها این تهمت افراطیون از خدا بی خبر را تکذیب نموده است برای همه دین باوران تکذیب یک روحانی خوش سابقه و سید جلیل القدر که هشت سال رئیس جمهور کشور نیز بوده کفایت می کند تا بر خلاف بودن این ادعا اطمینان حاصل نماییم.


* با وجود آن همه جرم و جنایتی که در زمانه فتنه 88 رخ داد، واقعا گمان نمی کردم تا سالیان درازی در این کشور نیاز باشد برای کسی اثبات کرد که سران فتنه افرادی خائن و وطن فروش بوده اند، حال که ظاهرا استادتمام دانشگاه چمران با تحلیل موشکافانه خود به نتیجه ای متفاوت دست یافته اند، نظر ایشان را به فیلمی جلب می کنم که حاوی نکات مهمی است .

دریافت


 به هر صورت اگر این ادعا و خلاف قانون بودن آن محرز بود مطمئناً دستگاه قضایی کشور تا کنون در این زمینه اقدامی نموده بود. بر این اساس و بر اساس آنچه که تا کنون از منابر در باب مکافات تهمت، دروغ و غیبت شنیده ایم از جنابعالی نیز انتظار دقت بیشتر در حفظ اصول را داشتیم. قاعدتاً اگر حفظ ارزش ها و چهار چوب های مذهبیمان برایمان مهم باشد باید از همان تریبون عذرخواهی شود و گرنه باید همه چیز را به روز جزا موکول کرد.

 • دستگاه قضایی بنا بر حفظ مصالح کلی نظام تاکنون سران فتنه را محاکمه ننموده، هرچند اینان هم اکنون ارزش خود را از دست داده اند و مردم خودشان بصورت خیابانی در روز 9 دی آنان را محاکمه کردند، لذا عدم برخورد محاکم قضایی با فرد مذکور را دلیلی بر حقانیت وی ندانید! هرچند که ممنوع الخروج بودن خاتمی خود دلیلی بر مجرم بودن وی می باشد. امیدواریم بزودی زمان مناسب فرا برسد و سران فتنه و خصوصا در راس آنها خاتمی به دادگاه احضار شوند و نسبت به همه خون هایی که به ناحق به زمین ریخته شد و اینان بطور مستقیم و غیرمستقیم از مسببان آن جنایات حمایت کردند تفهیم اتهام شوند. 

عکس: 9 دی 88 - اهواز


جناب آقای حاجتی، جنابعالی از ما خواسته اید اگر وقت داریم کنار قبر شهدا عکس یادگاری بیاندازیم. در زیر این جوابیه دو عکس از خودم به همراه خود شهدا در زمان جنگ ضمیمه نموده ام  که در یکی از آنها از چهار نفری که در عکس دیده می شوند سه نفرشان شهید شده اند و در دیگری که ده نفر دیده می شوند پنج نفرشان شهید شده اند. برای من دیدن این عکس ها تنها مایه شرمندگی است زیرا خود اکنون در کمال سلامتی نفس می کشم و دوستان شهیدم سال هاست در خاک آرمیده اند. بنابراین عکس با قبور شهدا برای من افتخاری ایجاد نمی کند. ذکر نام بعضی شهدا و عکس با قبور آنها، برای کسانی باقی بماند که سابقه ای در جبهه ندارند و از طریق آن به دنبال ایجاد سابقه ای برای خود هستند و احتمالاً بخواهند به وسیله آن شهدا و پیام آنان را برای خود مصادره کنند و یا خدایی نکرده از آنها چماقی بسازند و بر سر دوستداران انقلاب و نظام بزنند. سرور گرامی،  دوستان همراه من در عکس مورد بحث بیش از اینجانب سوابق جبهه و جنگ و خدمت به نظام را دارند که خودشان در صورت صلاح دید می توانند برایتان ارسال نمایند. این عکس ها را نزد خود نگه دارید و اگر عکس های بیشتری نیز می خواهید می توانم برایتان ارسال نمایم تا از این پس به یادتان باشد که اصلاح طلبان در راه حفظ نظام آزمون های سختی را گذرانده اند،  و  با زبان تهدید با آنان سخن نرانید و از آنان همیشه به نیکی یاد کنید.


 • اینکه شما در دوران دفاع مقدس حضور داشته اید امر خوب و محترمی است که کسی خدشه ای به آن ندارد، اما برادر گرامی ملاک حال فعلی افراد است! متاسفم از اینکه شما رزمنده سابق روزگاری در کنار مجاهدان راه حق عکس یادگاری می گرفتید و  امروزه به جایی رسیده اید که در کنار افرادی همچون خاتمی عکس می گیرید، رزمنده بودن مهم است اما رزمنده ماندن مهم تر!، چه بسیارند افرادی که با شهدا عکس گرفته اند و "عکس" شهدا عمل می کنند
 به قول دشمن، پیمان دوست بگسستی * ببین که از که بریدی و با که پیوستی؟


 • اصلاح طلبان افراطی آزمون های زیادی را پشت سر نهاده اند که متاسفانه سالهاست معمولا رفوزه می شوند! ، مهم پشت سر نهادن آزمون نیست بلکه مهم نتیجه حاصله است! و اما امروزه که مردم از تندروی های جریان افراطی اصلاحات بیزاری جسته اند و بارها هم اعلام کرده اند (از جمله در همین انتخابات که زیر 7 درصد رای اصلاح طلبان شاهد صدقی بر این مدعا بود) تابوت کهنه اصلاحاتِ افراطی بیش از "تهدید" به "میخ" نیاز دارد!

جناب آقای حاجتی، فکر نمی کنم پول بلیط رفت و برگشت ما به تهران به اندازه ای باشد که با آن بشود سر پناهی برای خانواده بی بضاعتی تهیه کنید. اما اگر دلتان به حال مردم محروم می سوزد می توانید از اختلاس های چندین هزار میلیارد تومانی سخن برانید که از جیب مردم محروم کشور در زمان دولت قبل به یغما رفت. دولتی که تا روز آخر از تایید افراد تندرو و اقتدارگرا بهره مند بود.

 • متاسفانه یکی از نقاط ضعف جدی اغلبِ اصلاح طلبان، دوری از طبقه ضعیف جامعه و همنشینی با اشراف و ثروتمندان است، خب وقتی اینگونه باشد بدیهی است که یک میلیون و دو میلیون تومان به چشمتان نیاید، ما در محلات حاشیه شهر اهواز خانواده هایی داریم که محتاج همین مقدار پول هستند! شما در قبال مادر پیر و ناتوانی که یک دختر معلول ذهنی را هم نگهداری می کند و در این گرمای طاقت فرسای خوزستان از داشتن کولر گازی محروم است چه پاسخی دارید؟! . در ادامه از اختلاس های کلان سخن گفته اید، نام اختلاس در این کشور با نام "شل"، "استات اویل"، "کرسنت" ، "جونیور" و.... عجین شده، اختلاس در هر دولتی که باشد محکوم است خواه اصولگرا باشد خواه اصلاح طلب، ضمنا آن زمان که حجت الاسلام حاجتی با زبان گویا و نطق بلیغ خود از فساد و اختلاس فریاد برمی آورد شما کجا بودید؟! 

  و می دانید که با فیلم هایی چون "ظهور نزدیک است" با اعتقادات خالص مردم چه بازیهایی شد و رئیس دولتی که کشور را به ورطه نابودی کشاند به عنوان یکی از  یاران خاص امام زمان تا عرش اعلا بالا برده شد. به اینها جواب بدهید.

 • تکرار کردن حرف هایی که قبلا بدان پاسخ داده شده نفعی ندارد، حجت الاسلام والمسلمین حاجتی نسبت به این مستند و انحرافاتی که در دو ساله آخر دولت قبل رخ عیان کرد موضع گیری جدی و شفاف و علنی داشته اند، لطفا مصادره به مطلوب نکنید!

اگر به دنبال احقاق حق مردم محروم هستید از سه هزار عزیز دُردانه ای که در دولت قبل بدون ضابطه و امتحان در دوره دکترا پذیرفته شده و بورسیه شدند و حقوق سایرین را پایمال نمودند سخن برانید. از کسانی که به نام تحریم، نفت مملکت را تاراج نمودند و بجای دورزدن دشمن، مردم محروم را دور زدند سخن برانید. مطمئن باشید اگر در باره این موضوعات در نماز جمعه داد سخن داده شود دست دولت فعلی برای مبارزه با رانت خواران و پیگیری حقوق مردم محروم و سوء استفاده کنندگان از احساسات پاک مردم دیندار بازتر می شود. و نتیجه نهایی آن نیز ارتقا سطح زندگی مردم محروم خواهد بود.

 • این ها اکتشافات شما نیست بلکه مواردی است که در کنار دیگر اتهامات به دولت قبل وارد می شود و صحیح یا ناصحیح بودنش ارتباطی با ما ندارد، اما شما بهتر است حضورتان در نمازجمعه اهواز را پر رنگ کنید تا با محتوای خطبه های ایشان بیشتر آشنا شوید. 

جناب آقای حاجتی، نیازی نیست قدرت به زعم خود حزب ا.. را برای اصلاح طلبان جبهه رفته، دست خالی و مسالمت جو را به رخ ما بکشید. اگر قدرتی در اختیارتان هست که می خواهد در راه اسلام خدمت نماید بهتر است با آن اسرائیل جنایتکار را که مسلمانان را فوج فوج به شهادت می رساند تهدید کنید. بهتر است با آن گروه داعش را که شیعیان را مانند گوسفند سر می برد، تهدید نمائید. آمریکای جنایتکار را که با حمایتش از اسرائیل دست اشغالگران جنایتکار را برای جنایاتشان باز گذاشته، تهدید کنید. و گر نه تهدید اصلاح طلبان که در شناسنامه خود بجز خدمت به نظام و انقلاب و خیر خواهی چیز دیگری یافت نمی شود نه هنر است و نه مایه مباهات.

 • اولا اینکه تعداد محدودی افراد خاطی در حدی نیستند که بخواهند از جانب ملت و امت حزب الله مورد خطاب تهدید قرار گیرند، اگر به خود زحمت بدهید و همان خطبه را مجددا مرور کنید متوجه می شوید که خطیب جمعه اهواز ضمن ارائه تحلیل دقیق و کارشناسانه از تحولات منطقه و جهان، قدرت ویرانگر ملت ایران را به رخ آمریکا و هم پیمانانش کشید و مردم نیز با تکبیر خود آن را تایید نمودند. ضمنا بنده کاری با سوابق شخصی جنابعالی ندارم اما متاسفانه مدتهاست در کارنامه اصلاح طلبان افراطی و تندرو خیانت دیده می شود نه خدمت!

در انتها یاد آور می شوم در سال گذشته که در آن جناب آقای دکتر روحانی با حمایت و رای اصلاح طلبان پیروز میدان انتخابات گردید، بر همه مبرهن شد، اصلاح طلبان با همۀ محدودیت هایی که در دولت قبل برایشان ایجاد شد هنوز رای اکثریت کشور را در اختیار دارند. بنابراین به صلاح نیست که از تریبون نماز جمعه تفکرات و نظرات اقلیتی تند رو  منتشر گردد و به صاحبان رای اکثریت تاخته شود.

 • وقتی یوسف پیامبر(ع) کاهنان معبد آمون را محاکمه کرد، از کاهن اعظم پرسید آیا خود نیز این حرفها را باور داشتید؟ کاهن اعظم که "آنخ ماهو" نام داشت اینگونه پاسخ داد: «گاهی یک دروغ را آنقدر تکرار می کنیم که خودمان هم باورمان می شود!» . واقعا نظرتان این است که آقای روحانی با رای اصلاح طلبان پیروز شد؟! حالا نیازی نیست برای ما اذعان کنید اما محض اطلاعتان شما را به آراء 7 درصدی یکی از کاندیداها  ارجاع می دهم که در نظرسنجی ها مشخص شده بود.!

فارغ از قلیلی تند رو و تمامیت خواه، گروه های اصول گرا و اصلاح طلب می توانند به عنوان نماد مردم سالاری نظام در کشور حضوری مستمر و پویا داشته باشند و نماز جمعه نیز می تواند به عنوان نماد همۀ دوستداران نظام نقشی محوری در ایجاد وفاق و همدلی ایفا نماید. و در این راه ائمۀ محترم جمعه نیز نقش پدری خویش را برای همه گروه های درون نظام حفظ نمایند.

 • از همه نوشته تان، تقریبا همین پاراگراف را کاملا قبول دارم، اما یک سخن خطاب شما:

برادر گرامی، شما در کسوت استادی دانشگاه هستید و برای شما اصلا برازنده نیست که مسائل پیرامونتان را اینگونه تحلیل کنید، سطح نگاهتان را بالاتر ببرید، شما به دیدار یکی از کسانی رفته اید که از ظلم هایی که در فتنه 88 به این ملت 80 میلیونی روا شد حمایت کرده و چه بسا خودش از سران و عوامل اصلی فتنه بوده، این همه آسمان و ریسمان ندارد! یک کلام از مردم عذرخواهی کنید، شاید این صفحه تاریک از سوابقتان حذف شود.


*یکی از شاگردان حجت الاسلام والمسلمین حاجتی • اسماعیل معنوی

نظرات (۲)

 • http://naghleghol.ir/
 • باسلام مطلب شما در سایت نقل قول انتشار یافت.

  منتظر مطالب بعدی شما هستیم

  مرگ بر سه فتنه جوی خبیث  منظورم    موسوی و کروبی و خاتمیست


  داش لینکی ... بی زحمت بلینک
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی